Kukuruz šećerac (zea mays) je veoma zastupljena žitarica na našim prostorima.
Kada dostigne mlečnu fazu razvoja koristi se u ljudskoj ishrani jer je zrno tada sočno, slatko i veoma ukusno. Najčešće se koristi u kuvanom obliku mada može i u svežem. Odličan je sastojak salata.
Kako kukuruz šećerac utiče na naše zdravlje:
Štiti dobar vid
Kukuruz šećerac ima visok sadržaj beta karotena koji u našem digestivnom sistemu daje vitamin A koji čuva dobar vid. Karotenoidi takođe pomažu u sprečavanju makularne degeneracije koja je česta kod starijih osoba.
Prevencija dijabetesa
Kukuruz šećerac sadrži pantotensku kiselinu koja reguliše metabolizam masti, proteina i ugljenih hidrata, dok fitohemikalije u njemu regulišu oslobađanje insulina.
Sa glikemijskim indeksom od 58 dobar je izbor za dijabetičare, zato što se polako apsorbuje u krvotok, i time sprečava nagle skokove šećera u krvi što rezultira stabilizacijom nivoa glukoze u krvi.
Suzbija rak
Studije pokazuju da je kukuruz bogat antioksidansima koji neutrališu štetne slobodne radikale, suzbijaju rak izazvan njima i podstiču apoptozu u ćelijama raka.
Kukuruz ima visok sadržaj ferulinske kiseline koja ima antikancerogeno dejstvo i smanjuje rizik za rak dojke i jetre.
Usporava starenje kože
Kukuruz šećerac savršen je za one koji žele da zadrže svoj mladalački izgled. Bogat je antioksidanatima koji neutrališu slobodne radikale, čuvaju ćelije kože od oštećenja i usporavaju njeno starenje.