Šećerna bolest ili dijabetes je najčešće nasledna endokrina bolest koja se može javiti u svakom životnom dobu. Nedovoljna fizička aktivnost, neadekvatna ishrana, unos više ugljenih hidrata i masti takođe mogu povećati rizik od ovog oboljenja.
Za osobe obolele od dijabetesa jako je važno da slede određeni režim ishrane u skladu sa njihovim potrebama kako bi bolest držali pod kontrolom i sprečili dalje komplikacije.
Ishrana treba da obezbedi dovoljno ugljenih hidrata, masti, proteina, vitamina i gradivnih materija. Zbog poremećaja metabolizma ugljenih hidrata važni su vitamini B grupe, hrom dok se za jačanje organizma i smanjenje rizika od infekcije preporučuju namirnice bogate vitaminima A i C.
Za pacijente sa dijabetesom ključan je korak da redovno uzimaju svoje prepisane lekove, kontrolišu nivo stresa kao i redovna fizička aktivnost kako bi bili sigurni da održavaju nivo šećera u krvi u granicama normale.
Zdrava i uravnotežena ishrana pomažu da izgubite višak kilograma i održite zdravu težinu a sve to doprinosi lakšoj kontroli dijabetesa tipa 2 (oko 60% dijabetesa kod odraslih ljudi posledica je gojaznosti).
Kod dijabetesa tipa2 preporuka je konzumirati voće i povrće bogato vlaknima, nemasno meso, intergralne žitarice i umerena količina zdravih masti.
Izbor namirnica kod dijabetesa
Povrće - zbog prisustva dijetalnih vlakana, minerala kalijuma, vitamina preporučuje se lisnato povrće sirovo ili kratko bareno. Preporuka je spanać, kelj, blitva, zelena salata, karfiol,rukola, brokoli, boranija, kupus, crni luk kao i mahunarke pasulj, sočivo, soja.
Voće - uključujući bobičasto voće (jagode, borovnice, maline, kupine), jabuke, kruške, orašasto voće. Voće konzumirati sveže ili u vidu kompota (bez dodatog šećera). Sušeno, kandirano voće kao i zaslađeni voćni sokovi nisu dozvoljeni.
Žitarice od celog zrna - smeđi pirinač, crni hleb, polubeli hleb, ovsena kaša, heljda, pšenične klice
Meso - posno meso (piletina, ćuretina) kao i riba, posebno morska.
Zdrave masti - prevashodno biljnog porekla (laneno, maslinovo,kukuruzno).
Najbolji izvori proteina za dijabetičare
pasulj, sočivo, humus
živina bez kože, nemasna govedina, jaja
semenke - suncokreta, bundeve, susama
ječam, proso
avokado
kukuruzno ulje, suncokretovo ulje, ulje kanole.
Takođe pročitajte: Zašto bi trebalo da jedete tamnozeleno i lisnato povrće?
Namirnice koje bi trebalo izbegavati kod dijabetesa tipa 2
Sledi lista namirnica koje treba izbegavati kod dijabetesa tipa 2 jer mogu povećati nivo šećera u krvi i time povećti rizik od prekomerne težine i gojaznosti.
Konditorski proizvodi poput čipsa, keksa, slatkiša
Alkohol, gazirana i energetska pića
Hleb i peciva od belog brašna
Zasićene masti
Fabrički prerađena hrana- gotova jela, supe, konzervirana hrana.